جزیره هرمز

استان هرمزگان، جزیره هرمز
معرفی
جزیره هرمز یکی از جزایر زیبای استان هرمزگان است که در 8 کیلومتری بندر عباس قرار دارد و به دلیل مجاورت با تنگه هرمز از نظر راهبردی و و بازرگانی اهمیت زیادی دارد. مساحت این جزیره حدود 42 کیلومتر مربع و به شکل مخروط است که بر اثر فعالیت‌های آتشفشانی در خلیج فارس ایجاد شده و تنها شهر مسکونی آن شهر هرمز در قسمت شمالی جزیره می‌باشد. خاک اطراف جزیره هرمز به دلیل وجود اکسید آهن و مواد معدنی فراوان به رنگ سرخ است و از آن در صنایع رنگ سازی، صنایع دستی و به‌عنوان ادویه و طعم دهنده در غذاهای محلی جنوبی استفاده می‌شود و از آن نوعی سس به نام سوراغ تهیه می‌کنند.

آب سواحل نزدیک به معادن خاک سرخ، سرخ رنگ است و با نام سواحل سرخ شناخته می‌شوند. در این جزیره منطقه‌ای با خاک‌های رنگی وجود دارد که خاک آن حدود 70 رنگ از رنگ زرد، سفید و نارنجی تا قرمز بنفش را شامل می‌شود و به دره رنگین کمان مشهور است. هرساله با استفاده از خاک‌های رنگی موجود در این جزیره فرش‌هایی با نقوش زیبا طراحی می‌کنند که نشان دهنده فرهنگ بومی مردمان این منطقه است. دره مجسمه‌ها دارای صخره‌هایی به اشکال مختلف است و در بخش کوهستانی جنوب غربی جزیره هرمز قرار دارد و یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری این جزیره زیبا می‌باشد.

یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی جزیره هرمز غار الهه نمک یا غار مراقبه است که به علت سکوت و آرامشی که دارد به این نام شناخته می‌شود. وجود بلورهای نمک در این غار سر و صدای اضافه محیط را می‌گیرد و باعث ایجاد سکوتی آرامش بخش می‌شود. جزیره هرمز برای مدت طولانی در تصرف پرتغالی‌ها بوده که قلعه پرتغالی‌ها از آن دوره به جا مانده است و نشان دهنده سبک زندگی اشغالگران پرتغالی است. در جزیره هرمز به گردشگران اجازه ورود وسیله نقلیه شخصی را نمی‌دهند و برای دیدن جاذبه‌های این جزیره باید از موتورهای سه چرخ محلی استفاده کنید.
مشاهده بیشتر
مشخصات
نوع آب و هوا مرطوب
نوع منطقه ساحلی
استان هرمزگان
شهر هرمز
آدرس استان هرمزگان، جزیره هرمز
دسته‌بندی طبیعی
ورودی (بلیط) رایگان
مشاهده بیشتر
امکانات و ویژگی ها
امکانات تفریحی
بازار
برق
بوفه
پوشش اینترنت 4G
دستگاه ATM
رستوران
سرویس بهداشتی
سوپرمارکت
غرفه صنایع دستی
قایق سواری
مشاهده بیشتر
روی نقشه
جاذبه های مرتبط
مسجد ملک بن عباس هرمزگان بندرلنگه
تنگه چاهکوه هرمزگان قشم
حمام گله داری هرمزگان بندرعباس
پارک دلفین هرمزگان کیش
کارگاه لنج سازی گوران هرمزگان قشم
تجربه سفر
ارسال نظر
مشاهده نظرات بیشتر
{{-name-}}
امتیاز: {{-score-}}/۱۰
{{-date-}}
{{-title-}}
{{-text-}}