پل آق قلا

ایران - استان گلستان - شهر آق قلا
معرفی
پل آق قلا یکی از جاذبه های مهم شهر آق قلا در استان گلستان است و قدمتی ۸۰۰ ساله داشته و بر روی گرگان رود احداث شده است. این سازه در دوران صفویه بنا شده و در ساخت آن مصالحی مانند آجر و ملات گچ و آهک به کار گرفته شده است. در دوره ناصرالدین شاه، از این پل عکسی گرفته شده و دو مناره در کنار پل دیده می شود، که امروزه اثری از این مناره ها وجود ندارد. این پل تاریخی دارای ۷۰ متر طول و ۳۰ متر عرض است و در آن زمان طوری طراحی شده که بوسیله موج کن های مثلث شکل جلوی شدت جریان آب را بگیرد. نحوه زیبای آجرکاری این پل بیانگر هنر آجرکاری در آن دوران را دارد.

پل آق قلا سبب اتصال دو قسمت جنوبی و شمالی شهر می شود و امروزه تنها برای عبور عابرین پیاده و گردشگران کاربرد دارد و عبور وسایل نقلیه از روی آن صورت نمی گیرد، زیرا پل دیگری بر رودخانه گرگان رود به این منظور احداث شده است. این پل قدیمی شامل پنج چشمه با با طاق جناغی و پایه های مستحکم است که مورد تعمیر نیز قرار گرفته اند. پایه های موجود در جهت شرقی به صورت مخالف جریان آب هستند، در نتیجه می توانند براحتی جریان آب را بشکافند، ولی، پایه های قسمت غربی نیمه دایره شکل و موافق جریان آب هستند، همچنین به عنوان پشتیبان بدنه نیز نقش ایفا می کنند.

پل آق قلا در دو قسمت انتهایی خود دارای شیب است که از مزیت های این نوع طراحی می توان به کاهش فشار به پایه ها و باقی نماندن آب باران روی آن اشاره کرد. بخشی از پل در سال ۱۳۹۱ بر اثر سیلاب صدمه دیده كه این قسمت مرمت شده است، همچنین در طی کاوش ‌های باستان‌ شناسی صورت گرفته در اطراف این سازه آثاری به دست آمده که بصورت سایت موزه قابل دیدن است.

 
مشاهده بیشتر
مشخصات
استان گلستان
شهر آق قلا
آدرس ایران - استان گلستان - شهر آق قلا
دسته‌بندی تاریخی
ورودی (بلیط) رایگان
مشاهده بیشتر
امکانات و ویژگی ها
پوشش اینترنت 4G
دسترسی به وسایل نقلیه عمومی
مشاهده بیشتر
روی نقشه
جاذبه های مرتبط
دشت شقایق گلستان گالیکش
جنگل قرن آباد گلستان گرگان
آبشار کبودوال
تالاب آلماگل گلستان گرگان
آبشار زیارت گلستان گرگان
تجربه سفر
ارسال نظر
مشاهده نظرات بیشتر
{{-name-}}
امتیاز: {{-score-}}/۱۰
{{-date-}}
{{-title-}}
{{-text-}}