گنبد زنگوله

استان سمنان، دامغان، خیابان شهید فلاحی، پارک شهید ملائی
معرفی
گنبد زنگوله از بناهای تاریخی قرن هفتم هجری قمری است که در استان سمنان و شهرستان دامغان قرار دارد. درون این گنبد سه قبر ناشناخته وجود دارد و در مورد اینکه این بنا متعلق به چه کسی است نظرهای متفاوتی وجود دارد. برخی از این قبر مربوط به یکی از سرداران یعقوب لیث صفاری به نام «زنگارود» است و نام زنگوله را نیز از نام این سردار گرفته‌اند. عده‌ای اما این مکان را آرامگاه منوچهری دامغانی شاعر مسمط گوی ایرانی می‌دانند و برخی دیگر این مکان را آتشکده‌ای مقدس که از دوران ساسانیان به جا مانده است می‌دانند.

نقشه گنبد زنگوله به صورت مستطیلی است و ابعاد آن از خارج 14/60 در 18/12 متر و از داخل 10/40 در 10/40 متر می‌باشد و از خشت خام ساخته شده‌است. این بنا دارای 4 دیوار اصلی است که ارتفاع آن‌ها حدود 6 متر است. روی هر دیوار یک در ورودی و یک طاق نما مقرنس وجود دارد و در بالای هر طاق نما یک پنجره بزرگ دیده می‌شود. گنبد این اثر قدیمی مدت‌ها پیش فرو ریخته و با بررسی آثار به جا مانده می‌توان دریافت که گنبد زیبایی بر دیوارهای آن قرار داشته است. قسمت گنبد به سبک معماری دوره ایلخانیان ساخته شده است و هنوز هم آثاری از هنر معماری کهن ایرانی بر دیوارهای این بنا دیده می‌شود. شیوه معماری این گنبد و چگونگی توزیع فشار گنبد به پایه‌های آن بسیار جالب و مورد توجه معماران و باستان شناسان قرار گرفته است.

قبل از انقلاب اسلامی، این بنا در خارج شهر دامغان قرار داشته است و با گسترش فضای شهری و شهر سازی در داخل فضای شهری قرار گرفته است. این بنای باشکوه در پارک شهید ملایی قرار دارد و از سال 1346 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.
مشاهده بیشتر
مشخصات
استان سمنان
شهر دامغان
آدرس استان سمنان، دامغان، خیابان شهید فلاحی، پارک شهید ملائی
دسته‌بندی تاریخی
ارتفاع 6 متر
ثبت ملی ایران
نوع بنا آجری
ورودی (بلیط) رایگان
مشاهده بیشتر
امکانات و ویژگی ها
پارکینگ
دسترسی به وسایل نقلیه عمومی
سرویس بهداشتی
فضای سبز
مشاهده بیشتر
روی نقشه
جاذبه های مرتبط
بازار بزرگ سمنان سمنان سمنان
برج کاشانه سمنان بسطام
خانه لطفی سمنان دامغان
منطقه حفاظت شده خارتوران سمنان بیارجمند
مسجد جامع فرومد سمنان میامی
تجربه سفر
ارسال نظر
مشاهده نظرات بیشتر
{{-name-}}
امتیاز: {{-score-}}/۱۰
{{-date-}}
{{-title-}}
{{-text-}}