جنگل لفور

استان مازندران، شهرستان سوادکوه شمالی، روستای لفور
معرفی

اگر قصد جنگل‌ پیمایی در استان مازندران را دارید، لفور بهترین گزینه خواهد بود. لفور جزو جنگل های هیرکانی محسوب می شود، سفر به این منطقه و همچنین عبور از میان درختان سر به فلک کشیده ای مانند راش، ممرز، لیلکی، انجیلی، ازگیل و بازدید از 80 گونه گیاه چوبی بسیار لذت بخش است. منطقه لفور قدمت زیادی دارد و قالب‌ های سنگی، خمره‌ های مواد غذایی و زیر سازی خانه‌ های قدیمی کشف شده در مجموعه این موضوع را اثبات می کنند. همچنین طبق شواهد بخشی از این جنگل در گذشته گورستان بوده‌ است. وسعت دهستان و جنگل لفور در مجموع  چیزی در حدود 8 هکتار می باشد.



 جنگل لفور جاذبه های گردشگری مثل دریاچه لفور ،هفت آبشار، سد البرز و آبشار ترز را نیز در خود جای داده است که با چند ساعتی پیاده‌ روی در جنگل می توانید آنها را ببینید. دریاچه لفور از 3 رود آذر زود و کار سنگ منبع می گیرد و آب روستاهای متعددی توسط آن تامین می شود. هفت آبشار بزرگ و کوچک در بخش غربی جنگل جای دارد و ارتفاع بلندترین آنها به حدود ۹ متر می رسد و حوضچه‌ ای در پایین دست آن به چشم می خورد. سد البرز در منطقه لفور و قسمت شمالی سواد کوه ساخته شده و به عنوان بزرگ ترین سد خاکی ایران شناخته می شود.



آبشار ترز با ارتفاع ۱۸ متر در نزدیکی روستای قرآن تالار منطقه سواد کوه  قرار دارد و و در آخر به رودخانه بابل‌ رود می‌ ریزد، پس از حدود ۳۰ دقیقه پیاده‌ روی در شیبی ملایم می توانید به  آبشار ترز برسید. به منظور اقامت شبانه در منطقه می توانید از کلبه‌ های جنگلی ساخته شده از کاهگل و چوب استفاده کنید، مالکان این کلبه‌ ها با منوی غذایی لذیذی پذیرای مهمانان هستند. اردیبهشت ماه تا انتهای شهریور ماه به دلیل شرایط آب و هوایی مطلوب، بهترین زمان بازدید از مجموعه می باشند. البته پاییز هم از فصل‌ های خوب برای سفر به این منطقه می باشد.


مشاهده بیشتر
مشخصات
نوع منطقه جنگلی
استان مازندران
شهر سوادکوه
آدرس استان مازندران، شهرستان سوادکوه شمالی، روستای لفور
دسته‌بندی طبیعی
ثبت ملی ایران
سال ساخت (قدمت) 40 میلیون سال
ورودی (بلیط) رایگان
مشاهده بیشتر
روی نقشه
برنامه های سفر مرتبط
برنامه سفر 3 روزه به رامسر
جاذبه های مرتبط
بلوار معلم رامسر مازندران رامسر
پل محمد حسن خان مازندران بابل
موزه ننه مکرمه مازندران بابل
آبشار گزو مازندران شیرگاه
سایت موزه گوهرتپه مازندران بهشهر
تجربه سفر
ارسال نظر
مشاهده نظرات بیشتر
{{-name-}}
امتیاز: {{-score-}}/۱۰
{{-date-}}
{{-title-}}
{{-text-}}