مدرسه عمادیه

استان گلستان، شهر گرگان، خیابان امام خمینی، محله درب نو
معرفی

مدرسه عمادیه، مدرسه‌ای تاریخی که در سال ۹۵۲ هجری قمری در دوره پادشاهی سلیمان صفوی به دست حسینی استرآبادی ساخته شده است، با بازدید از این مکان می توانید با یکی از مدارس کهن ایران آشنا شوید. این مدرسه به نام های مدرسه آقا حسین عمادیه یا دروازه نو نیز نامیده می‌شود. سردر بزرگ ورودی، ایوان ها، حجره‌ها و پلان مستطيل شکل از نکات جالب معماری این بنا است همچنین حیاط مدرسه ۱۰۰۰ متر مربع مساحت دارد و بخش های مختلف این مدرسه به صورت قرینه ساخته شده است. این بنا تاریخی یکی از جاذبه های تاریخی شهر گرگان به‌ شمار می رود و در بافت قدیم شهر گرگان واقع شده است.



مدرسه عمادیه مجموعه ای از آب‌انبار، قبرستان، حمام، مغازه‌های گوناگون، مسجد گلشن، چند تکیه، بافت و عناصر عمده محله درب نو و همچنین قسمتی از بافت بازار کهنه استرآباد می باشد. در چهار طرف شرق، غرب، شمال و جنوب بنا چهار ایوان به چشم می خورد. در قسمت بالای هر یک این ایوان‌ها طبقه دوم قرار گرفته که از درون حیاط مدرسه پیشخوان تخته‌ای با نرده‌های خاص داشته و بر طبیعت حیاط که عبارتند از درختان، باغچه و حوض آب اشراف دارند. ورودی مدرسه با در چوبی و بزرگ به عنوان مهم‌ترین ایوان و در واقع همان ایوان غربی می باشد.



پس از در اصلی مدرسه، ایوان زیبای شرقی را می توان دید که رو به روی ایوان غربی قرار دارد همچنین در بخش جنوب و شمال و شمال غربی بنا حیاط‌هایی خلوت تعبیه شده است. جرزهای مدرسه آجری با ملات گل و آهک هستند و در برخی نقاط جرز خشت خام نیز به کار برده شده است. محله درب نو از سمت شرق به بازار نعلبندان و از سمت غرب به محله، میدان و خیابان شهید رجایی و از جنوب به خیابان امام خمینی گرگان متصل می شود. از نزدیک ترین جاذبه های گردشگری به این مکان قدیمی عبارتند از سرای تاریخی باقری ها، مسجد جامع گرگان، موزه صنایع دستی گرگان، کاخ موزه گرگان و برج گرگان که می توانید بازدید از آنها را نیز در برنامه سفر خود قرار دهید.


مشاهده بیشتر
مشخصات
استان گلستان
شهر گرگان
آدرس استان گلستان، شهر گرگان، خیابان امام خمینی، محله درب نو
دسته‌بندی تاریخی
ثبت ملی ایران
تعداد طبقات ۲ طبقه
مشاهده بیشتر
امکانات و ویژگی ها
پوشش اینترنت 4G
دسترسی به وسایل نقلیه عمومی
مشاهده بیشتر
روی نقشه
برنامه های سفر مرتبط
برنامه سفر ۲ روزه گرگان
جاذبه های مرتبط
جنگل قرن آباد گلستان گرگان
دشت شقایق گلستان گالیکش
آبشار زیارت گلستان گرگان
آبشار دو آب گلستان کردکوی
آبشار کبودوال گلستان علی اباد
تجربه سفر
ارسال نظر
مشاهده نظرات بیشتر
{{-name-}}
امتیاز: {{-score-}}/۱۰
{{-date-}}
{{-title-}}
{{-text-}}